Mediacje
Jeżeli konflikt / nieporozumienie / napięcie dotyczy dwóch osób, proponuję mediacje. Możesz rozważyć tę formę pracy, gdy w ważnej relacji:
- masz wspomnienia, że było dobrze, a teraz już tak nie jest,
- masz wrażenie, że nie słyszycie i nie słuchacie się nawzajem,
- częściej się kłócicie, jest więcej napięcia w kontaktach,
- trudno Wam uzgodnić rozwiązanie, które odpowiada obu stronom,
- czujesz się samotna/samotny w tej relacji,
- tęsknisz za bliskością i zrozumieniem,
- tęsknisz za prawdziwym kontaktem i szczerością.
Mediacje to szansa na wzajemne usłyszenie się stron, uznanie swojego wzajemnego wpływu, wyjaśnienie niewyjaśnionych sytuacji, nazwanie i usłyszenie ważnych, a zaniedbanych potrzeb obydwu stron, nazwanie sedna, odbudowanie zaufania, a w ostatnim etapie – wypracowanie rozwiązań, które uwzględniają potrzeby obydwu stron.
Pracuję tylko z osobami dorosłymi.
By w pełni skorzystać z potencjału mediacji, potrzebna jest gotowość, by szczerze mówić o sobie, swoich uczuciach i potrzebach, aktywnie słuchać i odzwierciedlać, co jest ważne dla drugiej strony, być gotową/gotowym wziąć odpowiedzialność za swoje 50% wkładu w zaistniałą sytuację.
Przebieg procesu mediacji
Etap 1.
Premediacje, czyli spotkania jeden na jeden (1:1)
Spotykam się z Wami oddzielnie, aby zrozumieć unikalną, jednostkową perspektywę tego, czego doświadcza każde z Was w tej sytuacji. Podczas spotkania rozmawiamy o tym, co dla Ciebie najważniejsze w tym konflikcie. Co Cię boli i z czym chciałabyś/chciałbyś być usłyszana/usłyszany. Jeżeli po spotkaniu każde z Was nadal będzie miało ochotę na kontynuację, przejdziemy do drugiego etapu: mediacji.
Etap 2.
Mediacja, czyli spotkanie w trójkę
Moją rolą jest wsparcie Was w usłyszeniu się nawzajem. Na tym etapie pomagam Wam wyrazić to, co dla Was najważniejsze i wesprzeć w tym, aby druga strona usłyszała to bez krytyki, oceny lub obwiniania. To najdłuższy etap całego procesu. Jego długość zależy od wielu czynników. Liczba spotkań może wahać się od trzech do dziesięciu lub więcej, w zależności od tego, jak długą historię ma konflikt, ile kwestii jest do wyjaśnienia i zaopiekowania oraz jaką gotowość obydwoje będziecie mieli do wzajemnego słuchania się. Ten etap kończy się ustaleniem konkretnych rozwiązań, które dla Was obydwojga są do zaakceptowania oraz obydwoje macie chęć i gotowość wdrożyć je w życie.
Etap 3.
Ewaluacja
To spotkanie, na które umówimy się po jakimś czasie od ostatniego spotkania mediacyjnego, np. miesiąc później. Jest domknięciem całego procesu. Celem tego spotkania jest świętowanie tego, co udało się wypracować lub opłakanie tego, czego się osiągnąć nie udało. To czas na wyciągnięcie wniosków i nauki z całego doświadczenia.